Obsah

Rok 1968 - 1970

V roku 1968 nastúpil na miesto riaditeľa školy v Priechode Ján Repka, ktorý sa sem nasťahoval s rodinou. Nakoľko mal už určité skúsenosti s prácou v oblasti folklóru, začal sa o tento úsek kultúry zaujímať aj v Priechode. Po predbežnom prieskume založil FSk pri OB za pomoci miestnych občanov, ktorí sa zaujímali o folklór. K týmto patrili: Anna Slobodníková, Vojtech Slobodník, Pavol Filipko, Magda Rakytová, Estera Strečková, Anton Homola, Oto Homola, Ondrej Slobodník. FSk mala v tom čase takmer 40 členov.

 

Rok 1970 - 1980

- Natáčanie filmu - ÚHV SAV Bratislava

- Súťaž sólistov spevákov, inštrumentalistov a speváckych skupín v Detve - 2. miesto získala naša ženská spevácka skupina

- VII. Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe

- Súťaž na Ponikách - A. Slobodníková 2.miesto v sólovom speve

- Verejná nahrávka Čs.rozhlasu a juhoslovanského rozhlasu Belehrad pod vedním dr.O.Dema

- Podpolianske ľudové slávnosti v Detve 1975 - programový blok "A svety nám závidieť budú"

- Obvodné kolo ľudového spevu, tanca a hry na ľudový nástroj - A.Slobodníková - 1.miesto v speve a 1.miesto v tanci , J. Chaban - 3.miesto v speve

- Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe 1976

- Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve 1976

- 13.8.1978 Folklórne slávnosti v Priechode - trojhodinový program "Rok na dedine"

- IV. Celoslovenský festival ľudových hudieb a spevákov ľudových piesní Myjava 1979 - ženská spevácka skupina s programom "Nosenie rúcha" - 1.miesto, A.Slobodníková - sólo spev - 3.miesto

 

Rok 1980 - 1990

- Vojtech Slobodník získal diplom udelený OOS v BB za svojský interpretačný prejav v hre na harmonike

- Okresná súťaž v Ľubietovej - A.Slobodníková - 1.miesto v hre na ústnej harmonike a 2.miesto v sólovom tanci

- Súťaž v Brezne - A. Slobodníkova - 2.miesto v hre na ľudovom nástroji a 3. miesto v sólovom tanci

- Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe 1980

 -Vystúpenie pre členov organizácie IGFRTF z Paríža

- Natáčanie filmu pre SAV v Bratislave s Dr. Klimentom Ondrejkom

- Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve 1981 - program "Z Priechodskej doliny"

- Medzinárodná súťaž poddunajských štátov v MĽR v meste Kalocsa

- Vystúpenie v Bratislave v rámci kultúrneho leta s programom "Nosenie rúcha", vo festivalovom bloku "Svadobnie obyčaje"

- Okresná prehliadka folklórnych skupín v Bacúchu 1982 - program "Priadky"

- Okresná prehliadka folklórnych skupín v Bacúchu 1983

- Krajská súťaž v sólovom a párovom tanci v Detve- zúčastnili sa:

- A.Slobodníková - sólový tanec - diplom

- M.Rakytová - sólový tanec

- V. Homola - sólový valašský tanec - diplom

- K.Strečková a V. Homola - párový tanec

- A.Slobodníková a M. Rakytová - párový tanec - diplom

- Vystúpenie FSk v priechode pri príležitosti 15. výročia jej založenia - program "Dávnejšie a terajšie folklórne zvyky z Priechoda"

- Okresná súťaž v Bacúchu 1984 - program "Smrť, Veľkonočný pondelok, Výhon oviec-1 deň sviatočný bačovský"

- Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe 1984

- XXX. ročník Folklórneho festivalu Východná - blok "Tichá krása"

- Vystúpenie v Ponikách pri príležitosti 700. výročia vzniku obce

- Vystúpenie Donovaly

- Krajská súťaž folklórnych skupín v Dobrej Nive - program "Miešačka oviec"

- Oblastná súťaž speváckych skupín, sólistov spevákov a tanečníkov, hráčov na ľudové nástroje v Brusne

- XX. Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe 1985 program "Štepy zo stromu predkov"

- XX. Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve 1985 - program :

- "Uspávanky" -A.Slobodníková

- "Mládenectvo" - salaš z priechoda

- "Rúcho" - rúcho z Priechoda

- "Svadba" - bitie kohúta, budenie nevesty

 -Vystúpenie v Brusne- kultúrny deň JRD

- Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe 1986- program- divadelná hra "Kubo" - FSk a Ochotnícky divadelný krúžok v Priechode

- Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve 1986- programový blok "Vinšujeme Vám"

- Okresná prehliadka folklórnych skupín v Brezne- program "Predsvadobnie zvyke v Priechode"

- Okresná súťaž sólistov inštrumentalistov V Drábsku 1987- zúčastnili sa: Miroslav Chaban - heligónka 2. miesto, Pavel Majerík - fujara, píšťalka, drumbľa , heligónka - 2.miesto, Vladimír homola - fujara - 2.miesto, Vojtech Slobodník - heligónka a ústna harmonika-cena poroty, Anna Slobodníková - ústna harmonika - cena poroty

- Okresná súťaž folklórnych skupín v Čiernom balogu - program "predsvadobnie zvyke v Priechode" - 3.miesto

- XXII. Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve 1987 - program "Tance a tanečníci Podpoľania"

- Natáčanie filmu pre SAV V BA - "Fašange", "Betlehem", "Tri krále"

- Okresná súťaž speváckych skupín, sólistov spevákov, inštrumentalistov a tanečníkov v Brezne 1988 - ženská spevácka skupina 1.miesto a postup na krajskú súťaž do Detvy, Milan Chaban - sólo spev 1. miesto a postup na krajskú súťaž do Detvy

- Krajská súťaž speváckych skupín, ľudových hudieb, sólistov spevákov, inštrumentalistov a tanečníkov v Detve - Milan Chaban sólo spev 1.miesto a postup na celoslovenskú súťaž

- Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe 1988 - program "Od Vianoc do Fašiang"

- Vznik ľudovej hudby v zložení: Ivan Homola - 1.husle, Pavol Filipko - 2.husle, Ľubomír Gregor - kontrabas, Vojtech Slobodník - harmonika

- III.ročník Priechodských folklórnych slávností - 20.výročie založenia FSk program "Priechodskie zvyke a obyčaje" (Priadky, Betlehem,Novoročné vinše, Tri krále, Smrť, Prebudenie jari, Výhon oviec, Trávnice, Večer na dedine, Žaci piesne, Regrúti, Prdsvadobnie zvyke, Svadba, Uspávanka)

- Oslavy 125. výročia založenia Matice slovenskej v Martine 1988

- Celoslovenská prehliadka sólistov spevákov, tanečníkov, speváckych skupín a ľudových hudieb v Považskej Bystrici

- Kultúrne leto 1989 v BB

- Okresné slávnosti mieru v Krpáčove

- Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve 1989 - programový blok "Práca a pieseň"